Čo je to NATO?
Od svojho vzniku NATO bolo obrannou vojenskou alianciou, ktorej cieľom bolo zabrániť akémukoľvek útoku vtedajšieho Sovietskeho zväzu.
Po skončení studenej vojny NATO vyjadrilo svoje nové úlohy: snahu o rozšírenie stability v celej Európe tým, že privítala nových členov prostredníctvom vytvorenia širokého spektra partnerstiev s inými krajinami, ale aj prostredníctvom použitia sily na príležitosti – najmä na Balkáne – aby sa zabránilo agresii a genocíde.
Ale aliancia bola vždy viac ako len vojenská organizácia. Je to jedna z ústredných inštitúcií „Západu“, ktorá je súčasťou celého radu medzinárodných orgánov, prostredníctvom ktorých sa USA a jej spojenci usilovali o reguláciu sveta, ktorý sa vynoril z porážky nacizmu v roku 1945.
Ale NATO je v podstate spojenectvom spoločných hodnôt a transatlantickej jednoty. A to je dôvod, prečo príchod pána Trumpa do Bieleho domu preukazuje tak rozptýlenie.
Je transatlantická väzba rozčlenená?
Najmenej prinajmenšom rastúce napätie medzi americkým prezidentom a mnohými jeho spojencami z NATO je o peniazoch.
Zdá sa, že zdieľanie záťaže, ako sa nazýva, je už dlho hlavnou témou na samitoch NATO. Pán Trump nie je prvým prezidentom, ktorý túto otázku zdôraznil. Ale čo sa týka štýlu a podstaty, predstavuje niečo nové.
Diskusia sa zameriava na cieľ, ktorý odsúhlasili všetci členovia NATO, že výdavky na obranu by mali do roku 2024 dosiahnuť 2% HDP (hrubý domáci produkt, celková hodnota vyrobeného tovaru a poskytovaných služieb). Výdavky sú určite v mnohých krajinách. Pán Trump môže na to vziať nejaký úver. Ale mnohí spojenci môžu stále bojovať o dosiahnutie cieľa benchmarkingu. Pre prezidenta Trumpa je Nemecko, jeden z najbohatších partnerov Washingtonu, najväčším páchateľom. Začiatkom tohto mesiaca povedal v poznámkach adresovaných nemeckej kancelárke Angele Merkelovej: „Neviem, akú ochranu máme, aby sme vás chránili.“
Berúc na vedomie, že Nemecko rokovalo o plynárenských dohodách s Ruskom, dodal: „Zaplatia Rusku miliardy dolárov a my sme schmuckí za to, čo platí za to.“ Spochybňovanie hodnoty Nato samotným USA je pre mnohých Washingtonských partnerov niečím novým a hlboko znepokojujúcim.
Ako závažná je ruská hrozba?
Strategické výzvy, ktorým čelí NATO, sa menia. Sú v tom istom čase zložitejšie, ale menej ľahko definované. Tá sa pohybuje od obnova Ruska až po informačnú a kybernetickú vojnu, od terorizmu až po masovú migráciu.