Roztoče majú približne iba okolo 0,3 milimetra. Voľným okom ich preto nemôžeme vidieť. Buďte si však istí, že sa nachádzajú aj vo vašej domácnosti. Samotné roztoče nie sú pre naše zdravie žiadnym spôsobom nebezpečné. Problémom sú ich výkaly. Zdravým ľuďom nespôsobujú žiadne zdravotné problémy. Iné je to však v prípade alergikov.
O tejto alergii nemusíte ani tušiť, ak však na sebe spozorujete nasledovné príznaky, mali by ste spozornieť.
- Časté bolesti hlavy
- Zápal spojiviek
- Slzenie
- Zhoršené dýchanie- dýchavičnosť
- Vyrážky na koži
- Časté ekzémy
Roztočov sa bohužiaľ bežným upratovaním nezbavíte. Ich zdrojom potravy sú odpadnuté kúsky kože, vlasov a nechtov. Chutí im taktiež zvieracia srsť. Obľubujú tmavé priestory, s dostatočnou vlhkosťou a teplotou. Asi vám už došlo, kde ich nájdete najviac. Nanešťastie v posteli. Tá totiž spĺňa všetky vyššie spomenuté podmienky. Zdržiavajú sa však aj v perinách, vankúšoch, dekách a iných textíliách. To čo môžeme vložiť do práčky, musíme vyprať na najvyššej možnej teplote. Ide o jediný spôsob ako roztoče zabiť.
V prípade matracu, alebo gauča, však tento postup nemôžeme aplikovať. Jediným riešením, je preto prevencia.
- Dostatočne vetrajte. Ideálny je prievan.
- Svoju domácnosť, no najme spálňu, zbytočne neprekurujte. Pri nižšej teplote roztoče hynú.
- Zabezpečte správnu vlhkosť. Ako sme spomenuli, roztoče potrebujú vlhko. Svoju posteľ preto pravidelne kontrolujte. Je dobré ak ráno odstránite paplóny, tak bude matrac dýchať.
- Roztočom sa nedarí na miestach kde je dostatok svetla. Závesy preto nechávajte odtiahnuté. Ak máte tmavšiu spálňu, pomôže aj umelé svetlo.
- Dobrým trikom, je i posypanie matraca klasickou kuchynskou soľou. Tá v prvom rade pohlcuje vlhkosť, nemusí sa dostať priamo na roztoče. Stačí ak vyťahá prebytočnú vlhkosť z matraca.
- Dobrý riešením sú i špeciálne prípravky na tieto potvory. Dostanete ich v podobe spreja, ktorý aplikujte priamo na postihnuté miesta v byte.