Posledné dni zamestnáva väčšiu časť sveta rozmáhajúca sa epidémia koronavírusu, ktorá má na svedomí zatváranie hraníc medzi krajinami. Na to dopláca aj Severná Kórea, ktorá sa snaží svoju izolovanú ekonomiku viac prepojiť s tou svetovou, no uzatvorenie hraníc medzi Pchjongjangom s Čínou a Ruskom tejto snahe ani trocha nepomáha.
Ani von, ani dnu
Ekonomika Severnej Kórei dlhodobo zaostáva za zvyškom sveta a situácia s epidémiou ohrozuje snahu vodcu tejto krajiny naštartovať ju. Patrí totiž k najizolovanejším na svete, teraz sú pozastavené vlakové aj letecké spojenia s jej susedmi, dočasne do krajiny nesmú vojsť zahraniční turisti a zablokovaný je aj cezhraničný pohyb tovaru a osôb. Cez hranicu s Čínou sa nedostane nič a nikto. Dokonca netrvajú ani na vrátení dezertérov zadržaných na jej území.
Mierny vzostup sa opäť zastavil
Vďaka týmto opatreniam sa zatiaľ vírus do krajiny nedostal, no uzatvorené hranice zhoršili možnosti dodávok liekov do Kórei a obmedzili aj väzby v oblasti ekonomiky so susednými krajinami, a na tých je krajina závislá. Mnoho z produkcie je domácej, ale suroviny pochádzajú väčšinou z Číny. Rozsah
„ škôd“ bude priamoúmerne závisieť od dĺžky a objemu reštrikcií, čím dlhšie budú uzatvorené hranice, tým výraznejší dopad to bude mať na kórejskú ekonomiku. V roku 2018 poklesla o 48,4%, no po zrušení sankcií sa opätovne posilnil cezhraničný obchod a ekonomika zaznamenávala pomalý vzostup a zotavovanie. Najväčšiu zásluhu na tom má Čína a turisti z tejto krajiny, ktorí sú pre komunistickú ekonomiku neskutočným prínosom. Kríza, ktorá v súčasnosti pretrváva, bude situáciu obyvateľov v krajine ešte viac zhoršovať a zároveň oslabí aj pozíciu Pchjongjangu pri vyjednávaniach s USA o denuklearizácii a súčasne môže byť pokušením jej predstaviteľov k návratu k provokáciám a k testovaniu jadrových zbraní.