Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko eur týždenne miniete? Kto vymyslel papierové peniaze, či mince? Ako vznikli, alebo či ich budete mať dostatok v budúcnosti? Budúcnosť si naplánovať môžme, ale všetko svojím konaním neovplyvníme.
V dnešnej dobe často počuť výroky, že ,,Nič nie je zadarmo!“ alebo ,,Ani kura nehrabe zadarmo.“ Je to skutočne tak? Sčasti áno, pre nás ako študentov to znamená, že naši rodičia musia ráno vstať, ísť do práce, svedomito pracovať, aby sme mohli jesť, piť, obliekať sa… Ale aj niektorí z nás okúsili aké to je zarábať na život. Cez prázdniny bol trh plný ponúk brigád a väčšina študentov si chcela privyrobiť. Niektorí, ktorí boli šikovní pokračujú v brigádovaní aj počas školy.
Dôkazom, že nič nie je zadarmo je napríklad novinka od novembra minulého roku, ktorá sa dotkla hlavne študentov a dôchodcov – vlaky zadarmo. Pre tieto dve skupiny ľudí sú vlaky skutočne zadarmo, no niekto to zaplatiť musí, a to sú pracujúci, ktorí platia dane. Keď študenti vyštudujú, aj oni sa stanú zamestnancami a budú platiť dane. Takže v skutočnosti vlaky nie sú zadarmo, iba ich platí niekto iný. Dôchodcov často lákajú na rôzne prednášky a večere, predajné akcie s prezentáciou lákavých výrobkov. S vidinou, že je niečo zadarmo sa často dajú nalákať. Je to pre ich skutočne zadarmo?
Stojí im kúsok mäsa, nejaká ryža či hranolky za psychický nátlak, ktorý je na nich vyvíjaný? Ja si myslím, že nie. Ani tá večera teda nie je zadarmo, pretože im to ubere na nálade alebo sa dokonca dajú prehovoriť na výhodnú ponuku. A o tom, či je naozaj výhodná by sa dalo polemizovať, ale to by už bola úvaha na inú tému.
Ale napriek tomu tvrdenie, že nič nie je zadarmo by sme nemali brať až tak pesimisticky. Práve nehmotné veci, ktoré sú naozaj zadarmo ako napríklad objatie, priateľstvo sú dôležitejšie. Nenechajte sa však oklamať lákavými ponukami, že je niečo skoro zadarmo, ktoré sú všade propagované ako to najvýhodnejšie. Keby také skutočne boli chcel a mal by ich každý.