Britská národná minimálna mzda v dnešnom roku stúpne o viac ako 6%, čím ju zvýši na 8,74 libier za hodinu, oznámila vláda v utorok.
Tento krok posunie Britániu na cestu, aby splnila svoj cieľ, aby minimálna mzda dosiahla do roku 2020 60% priemerného zárobku, dodala.
„Tvrdá práca by sa mala vždy platiť, ale príliš dlho ľudia nevideli zvýšenie platov, ktoré si zaslúžia,“ uviedol vo vyhlásení premiér Boris Johnson.
Miera nezamestnanosti v UK klesla na najnižšiu od 70. Rokov minulého storočia a zamestnanosť nedávno zaznamenala rekordné maximu, a to aj napriek tomu, že od roku 2015 sa minimálna mzda zvýšila o viac ako štvrtinu a teraz dosahuje 8,21 libier za hodinu pre osoby vo veku nad 25 rokov.
Zvýšenie na 8,74 libier sa má uskutočniť 1. apríla.
Minimálna mzda mladých pracovníkov sa tiež zvýši o 4,6% až 6,5%, v závislosti od ich veku.
UK obchodné spravodajstvá uviedli: „Zvýšenie minimálnych miezd o viac ako dvojnásobok miery inflácie zvýši ďalší tlak na peňažné toky a zjednotí rozpočty na vzdelávanie a investície.
„Aby bola táto politika udržateľná, vláda musí kompenzovať tieto náklady znížením ostatných – a uvaliť moratórium na akékoľvek ďalšie počiatočné náklady pre podnikanie.“
UK minimálna mzda bola zavedená pod predsedom vlády Tonyho Blaira v roku 1999 a na základe ročných odporúčanú výboru akademikov, odborárov a zástupcov podnikov sa zvýšila pomerne skromne.
V roku 2015, konzervatívny minister financií George Osborne, konfrontovaný so sťažnosťami na stagnujúcu životnú úroveň, uviedol, že chce do roku 2020 zvýšiť minimálnu mzdu nad 25 rokov na 60% priemerného zárobku, čo znamená vyššie ročné zvýšenie.
Nadácia pre riešenie krízových situácií, think-tank zameraný na boj proti chudobe, v máji uviedol, že Británia by mala spomaliť tempo, ktorým zvyšuje svoju minimálnu mzdu, aby sa predišlo riziku, že nízko platení pracovníci budú z práce vylúčení počas nasledujúcej recesie.